EU flag_European Parliament_Pietro Naj-Oleari European Parliament/Pietro Naj-Oleari

Evropský pes v noci

BRUSEL – Nová Evropská komise vedená Jeanem-Claudem Junckerem má za sebou obtížný start. Z četby novinových titulků by to však člověk nepoznal. Jak chápal už Sherlock Holmes, pes, který v noci neštěká, obvykle zůstane bez povšimnutí. V případě Evropy jde o fiskální pravidla Evropské unie, přičemž komise – která je v podstatě hlídacím psem EU – by měla hlasitě štěkat, jakmile někdo tato pravidla znevažuje.

V říjnu se zdálo, že je vytí nevyhnutelné, když dvě velké členské země EU, Itálie a Francie, předložily pro rok 2015 rozpočtové plány, které zjevně porušovaly slib pokračujících úsporných opatření daný oběma vládami. Komise oba rozpočty nejprve svědomitě odmítla jako neslučitelné s pravidly unijního Paktu stability a růstu (SGP). Poté se však stalo něco, co bylo stejně „prapodivné“ jako v povídce Arthura Conana Doylea. Během několika dnů přišly obě země s rozpočtovými miniúpravami dosahujícími zhruba 0,2% HDP a jejich ministři financí napsali komisi, že tyto rozpočty by již měly být schváleny. Komise nereagovala, takže francouzští a italští představitelé mohli tvrdit, že poslední slovo měli oni, a nikoliv bruselští úředníci.

Nejnovější prognóza ve skutečnosti počítá s ještě horším letošním výsledkem pro Francii a Itálii, než se původně očekávalo, přičemž francouzský deficit se má v roce 2015 mírně zvýšit a rovněž italský deficit očištěný o cyklické vlivy se podle očekávání zhorší. Pakt stability a růstu přitom předepisuje každoroční zlepšování nejméně o 0,5% HDP.

https://prosyn.org/SHp0KTkcs