3

Chimérická evropská unie kapitálových trhů

LONDÝN – Přežití eurozóny opět obestírají pochybnosti, poněvadž Řecko požaduje odpuštění dluhů a ukončení úsporného programu – jinak prý uvidíme. Ačkoliv je však Evropská měnová unie v ohrožení a bankovní unie zůstává v rané fázi vývoje, bezmezně kreativní Evropská komise rozjíždí další dobrodružství: takzvanou „unii kapitálových trhů“.

Slovo „takzvanou“ je tu namístě, poněvadž záměrem tohoto projektu – ačkoliv je zatím definovaný jen vágně – téměř jistě není vytvoření jednotného evropského kapitálového trhu. Vedoucí představitelé Evropské unie nejsou tak bláhoví, aby ohlašovali podobnou ambici, která by si vyžádala novou smlouvu – tuto Pandořinu skříňku není nikdo připraven otevřít. Evropští voliči koneckonců nemají náladu svěřovat další pravomoci Bruselu.

Unie kapitálových trhů ve skutečnosti začala jako slogan, který zavedl jeden z pobočníků předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Nezáviděníhodným úkolem obalit tyto kosti masem byl nyní pověřen nový komisař pro finanční trhy, lord Jonathan Hill z Velké Británie. „Zelený dokument“ komise ke konzultačnímu kolu na toto téma přinesl víc otázek než odpovědí.

Mozkové trusty, lobbistické skupiny a národní regulátoři nemarní čas a pokoušejí se ovlivňovat Hillovo úsilí a bránit jakýmkoliv iniciativám, které by mohly poškodit jejich zájmy. Bank of England (BoE) tvrdí, že by se neměla opakovat situace s bankovní unií, kdy Evropská centrální banka získala nové pravomoci na úkor národních centrálních bank. Unie kapitálových trhů, uvádí BoE, „nevyžaduje institucionální změny“, takže by se neměl vytvářet žádný superregulátor.