Chimérická evropská unie kapitálových trhů

LONDÝN – Přežití eurozóny opět obestírají pochybnosti, poněvadž Řecko požaduje odpuštění dluhů a ukončení úsporného programu – jinak prý uvidíme. Ačkoliv je však Evropská měnová unie v ohrožení a bankovní unie zůstává v rané fázi vývoje, bezmezně kreativní Evropská komise rozjíždí další dobrodružství: takzvanou „unii kapitálových trhů“.

Slovo „takzvanou“ je tu namístě, poněvadž záměrem tohoto projektu – ačkoliv je zatím definovaný jen vágně – téměř jistě není vytvoření jednotného evropského kapitálového trhu. Vedoucí představitelé Evropské unie nejsou tak bláhoví, aby ohlašovali podobnou ambici, která by si vyžádala novou smlouvu – tuto Pandořinu skříňku není nikdo připraven otevřít. Evropští voliči koneckonců nemají náladu svěřovat další pravomoci Bruselu.

Unie kapitálových trhů ve skutečnosti začala jako slogan, který zavedl jeden z pobočníků předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. Nezáviděníhodným úkolem obalit tyto kosti masem byl nyní pověřen nový komisař pro finanční trhy, lord Jonathan Hill z Velké Británie. „Zelený dokument“ komise ke konzultačnímu kolu na toto téma přinesl víc otázek než odpovědí.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/xyMIGjIcs