gerlach6_DANIEL ROLANDAFPGetty Images_ECBbuildingsign Daniel Roland/AFP/Getty Images

Písňová soutěž ECB?

CURYCH – Člověk se neubrání pocitu, že soupeření o to, kdo vystřídá Maria Draghiho na postu prezidenta Evropské centrální banky, získalo příchuť nadcházejícího závěrečného kola písňové Velké ceny Eurovize. Vlády chtějí, aby zvítězil kandidát z jejich země, protože jim to dodá na lesku, ne proto, že by nutně zlepšil tvorbu politik ECB. Výběr téměř jistě poznamená blokové hlasování, které by proti sobě mohlo postavit severní a jižní členy Evropské unie. Někteří komentátoři absurdně tvrdí, že vítězství patří jejich zemi, protože je na řadě.

To je zřetelně špatný přístup. Členské státy EU by si spíš měly položit otázku, jaká kritéria musí kandidáti splňovat, aby dokázali účinně vykonávat funkci prezidenta ECB, a pak hledat osobu, která je nejlépe splní. Z požadavků vyčnívají tři.

Zaprvé, prezident musí být týmový hráč. Novináři a komentátoři, kteří vyslovují nesouhlas s nekonvenčním postojem banky za Draghiho, často zapomínají, že prezident ECB přístupy nestanovuje, nýbrž předsedá zasedáním Rady guvernérů, na nichž se o úpravách politiky rozhoduje.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/fNF9DLccs