Euro bills.

Minskyho hádanka eurozóny

BRUSEL – Neúprosně nízká inflace činí Evropské centrální bance starosti. Ale její reakce – v zásadě pouze více kvantitativního uvolňování – by se jí mohla vymstít a to v podobě zhoršené nerovnováhy a tvorby vážné finanční nestability.

Headline index spotřebitelských cen momentálně v eurozóně osciluje okolo nuly a dokonce i inflace zůstává pod 1% - daleko od uklidňující hranice ECB na úrovni 2%. Zatímco nové kolo slabosti globálních cen komodit dříve v tomto roce k těmto hodnotám přispělo, nevysvětluje to slabost v dlouhodobých očekáváních inflace, které se od března zlepšila jen málo, když ECB začala s programem nákupu dluhopisů ve výši masivních 60 miliard dolarů měsíčně.

Nicméně místo aby přehodnotila svou strategii, zvažuje ECB zdvojnásobení: nakoupit ještě více dluhopisů a snížit svou referenční úrokovou sazbu ještě dále do negativní oblasti. To by byla vážná chyba.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Ru5HHQy/cs;