European central bank Thomas Lohnes | Stringer via getty images

Nafukující se bubliny v Evropě

MNICHOV – Poslední politické kroky Evropské centrální banky mnohé pozorovatele šokovaly. Cíl – předcházet deflaci a podporovat růst – je sice zřejmý, avšak politika samotná je receptem na silnou nestabilitu.

Mezi pochybné kroky patří stanovení úrokové sazby z hlavních refinančních operací ECB na nulu, zvýšení měsíčního objemu nákupů aktiv o 20 miliard eur na 80 miliard a zatlačení úrokové sazby z peněz, které si banky ukládají u ECB, ještě hlouběji do záporného pásma – konkrétně na -0,40%. ECB navíc zahájila novou řadu čtyř cílených dlouhodobějších refinančních operací, které rovněž nesou záporný úrok. Banky získají úrok ve výši až 0,4% z úvěrů ECB, které si samy vezmou, za předpokladu, že tyto peníze půjčí soukromým firmám.

Tato politická opatření jsou v podstatě jen nejnovějšími z dlouhé řady pokusů ECB řešit důsledky prasknutí mohutné bubliny, která se v prvních letech existence eura nafoukla v jižní Evropě. Všechno začalo ohlášením zavedení eura na madridském summitu EU v roce 1995, jež způsobilo pád úrokových sazeb.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/uVseFcG/cs;