man working on laptop tech startup Sean Gallup/Getty Images

Překvapivý technologický úspěch Evropy

BRUSEL – Na Evropu se často pohlíží jako na digitálního opozdilce, který běží daleko za průkopnickými Spojenými státy a Asií. Zdání ale klame. Podle nové zprávy londýnské investiční firmy Atomico se dnes evropské startupy v oblasti umělé inteligence ujímají vedení, vytvářejí nová technologická centra a přitahují investice tradičních přívrženců odvětví. Loni se do evropského technologického sektoru investovalo rekordních 13,6 miliardy dolarů, oproti 2,8 miliardy dolarů v roce 2011.

Pryč jsou dny, kdy evropský „tech“ sektor z velké části tvořily spotřebitelsky orientované podniky v oblasti elektronického obchodování – často do očí bijící kopie úspěšných amerických společností. Dnes je Evropa domovem skutečně průkopnického novátorství, v čele s tím, co Atomico označuje za „hluboké technologie“ – onen druh umělé inteligence, již vyvinula společnost DeepMind patřící Googlu. V roce 2015 na hluboké technologie připadalo 1,3 miliardy dolarů evropských rizikových investic do vznikajících firem, uvolněných v 82 kolech, což je značný nárůst oproti 289 milionům dolarů, uvolněným v roce 2011 v 55 kolech.

Nová evropská technologická centra se objevují v nečekaných místech, zdaleka nejen na rané horké půdě v Londýně, Berlíně a Stockholmu. Za města, která bude dobré v nadcházejících letech sledovat, Atomico označuje Paříž, Mnichov, Curych a Kodaň. Francouzské hlavní město, uvádí Atomico, už co do počtu a objemu dohod financovaných z rizikového kapitálu začíná konkurovat Londýnu a Berlínu.

https://prosyn.org/kWqtAf1cs