soros109_PictRiderGettyImages_EUflagvotingballotsun PictRider/Getty Images

Mlčící evropská většina promlouvá

LONDÝN – Volby do Evropského parlamentu minulý měsíc přinesly lepší výsledky, než se dalo očekávat, a to z prostého důvodu: promluvila mlčící proevropská většina. Voliči řekli, že chtějí zachovat hodnoty, na nichž byla Evropská unie založena, ale také že chtějí radikální změny ve způsobu fungování EU. Jejich hlavní obavou je změna klimatu.

To nahrává proevropským stranám, zejména zeleným. Protievropské strany, u nichž nelze očekávat, že udělají cokoli konstruktivního, nedokázaly získat, kolik si slibovaly. Stejně tak nedokážou utvořit jednotnou frontu, jakou by potřebovaly, aby posílily svůj vliv.

Jednou z institucí, již je třeba změnit, je systém spitzenkandidátů. Ten má zajišťovat určitou formu nepřímého výběru vedení EU. Jak ve svém vynikajícím, leč pesimistickém článku pro EU Observer osvětlil Franklin Dehousse, je horší než vůbec žádný demokratický výběr. Každý členský stát má skutečné politické strany, ale jejich transevropské spojování plodí umělé výtvory, které neslouží jinému účelu než prosazování osobních ctižádostí jejich lídrů.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/w2cNfLkcs