0

Evropa by měla vystoupit a ustoupit

LONDÝN – Po deseti letech je euro oslnivým úspěchem. Tato těžká váha finančních trhů si dnes vede lépe než americký dolar, japonský jen a donedávna i mocný čínský jüan, přičemž obchodování s dluhopisy denominovanými v eurech konkuruje co do velikosti americkému trhu.

Evropa by si však měla vést ještě lépe. Měla by jednat s větší fantazií, aby podnítila více opravdové ekonomické svobody a konkurence, přestala podporovat národní společnosti a začala projevovat větší podporu Evropské centrální bance. Politici eurozóny by také měli převzít iniciativu v klíčových ekonomických klubech světa.

Zejména by se členové Evropské hospodářské a měnové unie (EMU) měli vzdát svých křesel ve skupině G7 a v Mezinárodním měnovém fondu. Zastoupení každého ze států EMU ve skupině G8 lze možná ospravedlnit, ale členství v hlavních ekonomických organizacích nikoliv. Kdyby se tyto státy dobrovolně zavázaly, že budou na zmíněných fórech vystupovat kolektivně, Evropa by uvolnila tolik potřebný prostor u nejvýznamnějšího stolu světových ekonomických diskusí jiným důležitým zemím, což by podnítilo větší respekt ke globálním politikům.

Zevnitř lze „úspěch“ eurozóny nejlépe hodnotit měřítkem hospodářského růstu. Mnozí komentátoři označují velmi rozdílné tempo růstu v jednotlivých členských zemích eurozóny za příznak selhání. Podobnou divergenci však vykazuje řada jiných oblastí s jednotnou měnou, včetně USA. Stejně tak by mělo být zřejmé, že při absenci měnových trhů, které by fungovaly jako „ventil“ pro hospodářské a finanční tlaky, se ekonomická nestálost může zvyšovat.