Evropa by měla vystoupit a ustoupit

LONDÝN – Po deseti letech je euro oslnivým úspěchem. Tato těžká váha finančních trhů si dnes vede lépe než americký dolar, japonský jen a donedávna i mocný čínský jüan, přičemž obchodování s dluhopisy denominovanými v eurech konkuruje co do velikosti americkému trhu.

Evropa by si však měla vést ještě lépe. Měla by jednat s větší fantazií, aby podnítila více opravdové ekonomické svobody a konkurence, přestala podporovat národní společnosti a začala projevovat větší podporu Evropské centrální bance. Politici eurozóny by také měli převzít iniciativu v klíčových ekonomických klubech světa.

Zejména by se členové Evropské hospodářské a měnové unie (EMU) měli vzdát svých křesel ve skupině G7 a v Mezinárodním měnovém fondu. Zastoupení každého ze států EMU ve skupině G8 lze možná ospravedlnit, ale členství v hlavních ekonomických organizacích nikoliv. Kdyby se tyto státy dobrovolně zavázaly, že budou na zmíněných fórech vystupovat kolektivně, Evropa by uvolnila tolik potřebný prostor u nejvýznamnějšího stolu světových ekonomických diskusí jiným důležitým zemím, což by podnítilo větší respekt ke globálním politikům.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LuMoPcT/cs;