0

Evropský deficit vize

PAŘÍŽ – V západní části Evropy – v té části, které dal někdejší americký ministr obrany Donald Rumsfeld zlomyslnou nálepku „stará Evropa“ – čelí téměř všechny vlády hlubokým politickým nesnázím. Výjimkou je možná nová koaliční vláda ve Velké Británii – zatím. Ve velkých členských státech Evropské unie se popularita nejvyšších představitelů – Nicolase Sarkozyho ve Francii, Silvia Berlusconiho v Itálii, Angely Merkelové v Německu a Josého Luíse Rodrigueze Zapatera ve Španělsku – pohybuje kolem 25% nebo ještě méně.

Ať už jde o konzervativce typu Sarkozyho, křesťanské demokraty typu Merkelové, pravicové populisty typu Berlusconiho nebo socialisty typu Zapatera, politická příslušnost zjevně nehraje roli. Pokud dnes v Evropě zastáváte úřad, jste zkrátka v potížích.

Co se stalo špatně? Jako nejočividnější vysvětlení se jeví hospodářská krize, ale možná je toto vysvětlení očividné až příliš.

Když před dvěma lety dorazily k evropským břehům šokové vlny vyvolané splasknutím realitní bubliny v USA, zareagovali zmínění političtí lídři se zjevnou rázností a na chvíli si tím zajistili slušnou popularitu. První fáze finanční krize paradoxně upřednostňovaly spíše konzervativní a tržně orientované vůdce, u nichž se zdálo, že mají pro záchranu ekonomiky lepší předpoklady než socialisté.