Výzva nerovnoměrného růstu Evropy

Před rokem byl největší výzvou eurozóny bezkrevný hospodářský růst. Rok 2006 se však projevil jako dobrý rok pro růst v Evropě, když překvapivá síla v exportech vyvolala neočekávané přírůstky v domácí poptávce. Německo, největší ekonomika eurozóny, zažilo obzvlášť dramatický vzestup, neboť roční HDP tu v roce 2006 narostl o 2,7%, tedy nejvyšším tempem od roku 2000.

Německé oživení ovšem nejenže zvýšilo celkový růst v Evropě, ale také zapříčinilo úbytek růstové vyváženosti napříč eurozónou. Je to tím, že Německo roste rychleji než další dvě velké ekonomiky, Francie a Itálie.

Německo tohoto výkonu dosáhlo dramatickou restrukturalizací svého podnikového sektoru. V letech 2001 až 2005 v Německu probíhala „tichá revoluce“. Zatímco se pozorovatelé a komentátoři zaměřovali na pomalý celkový růst ekonomiky, odehrávaly se v zákulisí významné změny, do velké míry bez povšimnutí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/17oPooD/cs;