Solidarita Evropy s Ukrajinou

Mnoho generací Poláků snilo o dni, kdy bude zrušeno poválečné rozdělení Evropy. Rovněž mnoho generací Ukrajinců bylo zbaveno práva na vlastní zemi, jazyk a kulturu. Tím, co sjednocovalo vězně svědomí v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech, byla víra, že jednoho dne najdou jejich země místo ve sjednocené Evropě.

Polákům se tento sen splnil 1. května vstupem do EU. V případě Ukrajiny je situace nejistější, avšak také ji čekají významná rozhodnutí o budoucnosti. V květnu Evropská unie specifikuje zásady, jimiž se budou řídit její vztahy s novými sousedy. V červnu se na summitu NATO bude hovořit o vyhlídkách na vstup Ukrajiny do aliance. A letos na podzim rozhodnou prezidentské volby na Ukrajině o vývoji země v příštích desetiletích.

V tomto klíčovém okamžiku vyzýváme Evropu, aby se Ukrajině - velké evropské zemi, na jejíž potřeby a aspirace nelze při procesu budování nové Evropy zapomenout - otevřela. Evropa by měla jít dál než jen definovat svůj vztah k Ukrajině jako ke sousedovi: měla by jasně konstatovat, že Ukrajina má reálnou naději na vstup do NATO a EU.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RKoLY4s/cs;