wb457.jpg Mark Weber

Rostoucí globální role Evropy

BRUSEL – Dvacet let po pádu Berlínské zdi a skončení studené války zůstávají kontury světového uspořádání nedotvořené. Dva „megatrendy“ se však zdají zřejmé: nejširší a nejhlubší vlna globalizace, jakou kdy svět zažil, a vzestup nových světových hráčů z Asie i odjinud. Kromě toho slyšíme stále hlasitější volání po efektivnější globální koordinaci při plnění obrovských úkolů naší éry. V době, kdy Lisabonská smlouva vstupuje v platnost, je Evropská unie podle mého názoru jedinečně uzpůsobena k tomu, aby na sebe vzala zodpovědnost spojenou s vedením.

Asii a Evropě ekonomická globalizace prospěla. Dynamické asijské ekonomiky zásobují svět a pozoruhodný hospodářský růst Asie pozvedl miliony lidí z chudoby a vytvořil významné nové příležitosti k investicím a prosperitě. To pomohlo velkým státům, jako jsou Čína nebo Indie, sebevědomě se prosadit mezi globální mocnosti. Evropa zase využila globalizace k tomu, aby upevnila své postavení významné světové ekonomiky a obchodního partnera.

Globalizace však také zvyšuje konkurenci a odhaluje slabiny. Po celém světě se zaměstnanci strachují o pracovní místa a mají pocit, že je ekonomické změny obešly. Hospodářská krize posílila vnímání negativních stránek globalizace. V důsledku toho vyžaduje naše vzájemná hospodářská závislost pečlivou koordinaci nejen v nadcházejících týdnech, ale zejména v dlouhodobějším výhledu.

https://prosyn.org/4Pt9Jyccs