0

Evropský moment rozhodnutí

Je amnézie nedílnou součástí politiky? Co se týče smlouvy o reformě unijních institucí, která bude dokončena v listopadu, nedávné události naznačují, že amnézie skutečně hraje ústřední úlohu.

Podívejme se na tuto „nemoc“, kvůli níž někteří evropští lídři s pochybnými ohledy zapomínají i na nedávnou minulost. Zaměstnáni domácím politickým děním, neváhají si z Evropy udělat obětního beránka, aby unikli potřebě sdělit svým spoluobčanům nepříjemné zprávy. Někteří projevují separatistické tendence, jež jejich voliče znepokojují a frustrují. Není potom divu, že mnozí občané EU odmítají vzít evropskou věc za svou anebo přinejmenším váhají.

Tato forma politického vyděračství sice může pomáhat k vítězství ve volbách, ale sabotuje každou příležitost k zakoušení či vnímání politiky jako procesu, který může přispět ke globálnímu rozvoji.

Vezměme si Gordona Browna, nového ministerského předsedu Británie, podle něhož globalizace bere evropskému projektu veškerý význam, což je forma politického autismu, která ve skutečnosti EU znemožní přizpůsobit se změně a umět najít východiska z problémů, jež přináší globalizace.