Neokázalá mise Evropy

Prvního května přistoupilo k Evropské unii deset nových zemí, čímž se počet členů rozšířil na 25. Dvě další země, Rumunsko a Bulharsko, o vstupu právě vyjednávají a ještě další země, Turecko, klepe na dveře. Odhlédneme-li však od oslav posledního kola rozšíření a od příprav na kolo další, nastal čas se ptát, jaké dopady bude mít rozšíření EU na světové záležitosti. Jak mají - a budou - ostatní členské státy Organizace spojených národů na toto dění pohlížet?

Abychom porozuměli významu toho, co se odehrává, musíme začít setřesením klatby naší doby. Jsme neustálými - ač svolnými - obětmi událostí současnosti, toho, k čemu dochází v ten který okamžik. Naše obzory zplošťuje televize. Nikdo už nepřemýšlí v dlouhodobém horizontu.

Avšak evropský projekt je skutečně významný pouze z dlouhodobého hlediska. Důležitý je ze dvou důvodů: jeden se týká důsledků projektu pro mír a lidská práva a druhý dopadu na obchod a rozvoj.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/sEdIIch/cs;