0

Zájem Evropy na uzavření Guantánama

BRUSEL – Evropská unie už léta hlasitě vybízí k uzavření vazebního centra v zálivu Guantánamo. Teď když se americký prezident Barack Obama rozhodl, že tak učiní, EU je připravena Spojeným státům poskytnout politickou i praktickou podporu, aby jim k dosažení tohoto cíle pomohla.

Jsme zajedno s úsudkem prezidenta Obamy, že „Guantánamo se stalo symbolem, který al-Káidě pomohl s náborem teroristů pro její záměry. Existence Guantánama zřejmě dokonce celosvětově zplodila více teroristů, než jich tu kdy bylo zadržováno.“ My v Evropě jsme přesvědčeni, že naším společným zájmem s USA je bránit po celém světě radikalizaci a verbování rekrutů pro terorismus.

Primární zodpovědnost za uzavření Guantánama a nalezení domova pro zadržované mají USA. Evropané ale chtějí USA pomoci obrátit list. Právě proto už členské státy EU z Guantánama přijaly své státní příslušníky a někdejší usedlíky. Právě proto Francie nedávno přijala dříve zadržovaného Alžířana. A proto také teď několik dalších zemí EU zvažuje přijetí vězňů uvolněných k propuštění, kteří se však ze závažných důvodů nemohou vrátit do svých zemí původu. My v EU očekáváme, že USA se zachovají také tak; je-li bezpečné propustit tyto osoby na svobodu v Evropě, pak je to bezpečné i v USA.

Obecněji souhlasíme s Obamou, že „dlouhodobě si… nemůžeme zachovat… bezpečnost, pokud se nezaštítíme svými nejzákladnějšími hodnotami“ a že „své nejváženější hodnoty dodržujeme nejen proto, že takové jednání je správné, ale proto, že [nás] to posiluje a uchovává v bezpečí.“ Zkušenost evropských demokracií potýkajících se s dlouhodobou teroristickou hrozbou ukazuje, že lidská práva a právní řád jsou naše nejsilnější aktiva. Právě proto je teroristé chtějí zničit.