http://prosyn.org/x3Ux4By/cs;
New Comment
Email this piece to a friend
Contact us
Please select an option
- Secure publication rights
- Submit a commentary for publication
- Website help
- Careers
- Advertise with us
- Feedback/general inquiries
- Education Subscriptions
- Corporate Subscriptions
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Please wait, fetching the form
Měny se stávají ohniskem nejen obchodních transakcí, nýbrž také diplomatických a politických půtek. Kdykoli k tomu dojde, obchodní transakce jsou složitější a obklopuje je větší nejistota. Politizace peněz během meziválečné deprese byla hospodářsky zničující. Existují ale mnohem současnější případy nevraživých měnových válek.
V 60. letech se středobodem politických tahanic stala mezinárodní měnová soustava. Každá ze stran měla jiné teorie a jinak si vysvětlovaly tehdejší dění. Evropané - zejména Francouzi - si stěžovali na to, co generál Charles de Gaulle označil za ,,nehorázné privilegium" amerického dolaru. Generál a jeho měnový guru Jacques Rueff tvrdili, že USA zneužívají postavení dolaru coby hlavní rezervní měny brettonwoodského režimu pevných měnových kurzů k tomu, aby pomocí deficitů hradili svá zahraniční vojenská dobrodružství (toho času ve Vietnamu).
Francie reagovala výzvami k měnové reformě, která by skoncovala s onou podivnou úlohou dolaru, a snažila se oživit hluboce zdiskreditovaný zlatý standard. Evropané zahájili dlouhou diskusi o výhodách měnové unie, jejíž dosažení jim mělo umožnit pohlédnout dolaru do tváře.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.
Already have an account or want to create one? Log in