0

Evropská designérská demagogie

V Evropě se rozmáhá konzervatismus, který bezpochyby sehraje roli v blížících se volbách v Německu a Svédsku. Co je to ale za konzervatismus? Před nadcházející schůzkou evropských konzervativních stran v Oxfordu, plánovanou na tento víkend, se hnací sílu, jež vrhá stín na evropskou pravici, pokouší analyzovat známý historik Felipe Fernández-Armesto.

Svět potřebuje takovou Evropu, která bude podporovat internacionalismus, která bude štědrá ke svým bývalým koloniím a která bude vstřebávat svůj díl světových přistěhovalců a utečenců. V dnešní Evropě má ale úspěch taková volební platforma, která se brání imigrantům (zvlášť chudým a černým), upouští od multikulturalismu ve prospěch "kulturní integrace", omezuje přístup k sociální pomoci, zastavuje či dokonce obrací postup evropského sjednocování a žene do ulic policii.

To všechno vypadá jako klasický pravičácký revanšismus. Ovšem uvnitř něj, či podél něj se rodí nový druh populismu, který zatím nelze zařadit do žádné kategorie.

Ve Francii, Itálii, Nizozemsku, Dánsku a Rakousku změnily pravicové programy kurz voleb a někde vynesly k moci nové strany. Prostřednictvím regionálních voleb nebo vlivem na hlavní politické proudy se tento trend šíří do Německa a Belgie. Dokonce i ve Spanělsku a Británii, kde existuje jen málo volebně úspěšných pravicových extremistů, se jim tamní vlády pokoušejí předcházet přejímáním jejich politiky a rétoriky.