Evropská „kultura euthanasie“

Moderní technologie přinesly nevídané možnosti, jak dramaticky prodloužit lidský život, ale rovněž spoustu zcela nových profesních i morálních problémů celého procesu. Prodlužování života je v zásadě velmi drahá věc, protože jednak technologie sama může být finančně značně náročná, a rovněž jde často o programy extrémně náročné na pracovní sílu, a to v zemích, kde lidská práce není levná.

V kapitalistických společnostech ale platí, že vysoké ceny těchto nových způsobů, jak prodloužit lidský život, zároveň znamenají, že chudí lidí, a často i zástupci střední třídy, z těchto důležitých nových výdobytků lidstva nemohou nijak profitovat. Humanitární a morální zájmy si ale žádají, aby byl tento problém patřičně řešen. Kritikové svobodných trhů, tolik citliví na problémy ochuzování lidí o možnost žít déle jenom kvůli jejich příjmům, pohlížejí na bohaté sociální státy severní Evropy a tam hledají pomoc a radu, protože tyto státy nevyužívají cenového systému k alokaci zdravotní péče.

Ale zkušenosti těchto sociálně orientovaných států s prodlužováním života přinášejí své vlastní etické problémy, jež mohou být ještě vážnější, než ty, které trápí mnohem více tržně orientované společnosti. Vzhledem k neustále rostoucím fiskálním deficitům se i v těchto zemích probudila nová uvědomělost k vybalancovaným rozpočtů a k jejich výdajové stránce především a tak se dnes tyto sociální státy snaží ušetřit právě na využívání finančně náročných život-prodlužujících technologiích. Navíc, coby výsledek politiky umožňující lékařsky asistované ukončení lidského života, zasáhla již některé severoevropské země jakási „kultura euthanasie“. Technologie prodlužující lidský život se rychle stávají nepopulárními a nemoderními a ukončování životů starých nemocných lidí je často vychvalováno, jako svého druhu péče, o které se někdy dokonce říká, že je „humánní“.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/MXjBfaLcs