Kotva evropské stability

FRANKFURT – Ve věku necelých deseti let je euro podle všech měřítek mladou měnou. Přesto se pro téměř 320 milionů lidí v 15 evropských zemích stalo realitou každodenního života. A ve světle výkonu eura během letošní globální finanční krize nemohou ani jeho nejsilnější kritici popřít, že tato měna zaznamenává oslnivý úspěch.

Uplynulé léto se miliony turistů vyhnuly nutnosti platit nepříjemné a vysoké poplatky za výměnu peněz. Ještě větší hospodářský význam však mají výhody pro obchod a investice, které vyplývají z absence kurzových rizik uvnitř eurozóny. Společná měna je pro členské státy eurozóny završením jednotného trhu.

Od roku 1999 zažili členové Evropské měnové unie (EMU) řadu těžkých vnějších šoků: zvýšení ceny za barel ropy z přibližně 10 na 150 dolarů, kolaps akciových trhů po splasknutí bubliny internetových firem, šířící se riziko terorismu po 11. září 2001 a dvě války. Od loňského léta pak zhroucení amerického trhu s podřadnými hypotékami vyvolává na finančních trzích turbulence, jejichž konec není na dohled.

https://prosyn.org/pNHw4rCcs