Building with European Union flags

Jak reagovat na politickou polarizaci Evropy

PAŘÍŽ – Rok 2015 v Evropě začal vítězstvím krajně levicové strany Syriza v řeckých volbách a skončil dalšími třemi volbami, jejichž výsledek svědčí o rostoucí politické polarizaci. V Portugalsku vytvořila Socialistická strana alianci se svým někdejším úhlavním nepřítelem, totiž s komunisty. V Polsku získala nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) takovou podporu, že může vládnout sama. A ve Španělsku ukončil nástup Podemos coby další nové levicové strany tradiční hegemonii Španělské socialistické dělnické strany na levém středu a Lidové strany na pravém středu. (V prvním kole prosincových regionálních voleb ve Francii navíc ukázala sílu krajně pravicová Národní fronta pod vedením Marine Le Penové, ačkoliv nakonec v žádném regionu nezvítězila.)

Sdělení nelze přehlédnout: voliči jsou ve stále větší míře hluboce nespokojení se stranami hlavního proudu a jsou ochotni dát šanci těm, kdo navrhují radikální alternativy. Propůjčují podporu stranám, které se sice navzájem velmi liší, ale všechny viní Evropskou unii z žalostného stavu ekonomiky a trhu práce ve svých zemích.

Radikalizace se samozřejmě neomezuje na Evropu a na dnešek. Jak už jsem uvedl jinde, americký prezidentský kandidát Donald Trump vděčí za svůj vzestup řadě týchž faktorů, které stojí v pozadí rostoucí popularity Le Penové. V EU je však problematický zejména střet mezi radikální politikou a mainstreamovým vládnutím.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LEpsG96/cs;