hedegaard10_Mark KerrisonIn Pictures via Getty Images_cop26 Mark KerrisonIn Pictures via Getty Images

Unia Europejska Musi Się Wykazać w Glasgow

KOPENHAGA – Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson może nie przemawiać do wszystkich – zwłaszcza przywódców Unii Europejskiej zniechęconych Brexitem – ale Wielka Brytania jest gospodarzem ostatniej rundy globalnych negocjacji klimatycznych tzw. COP26 w Glasgow w przyszłym miesiącu, więc UE musi odłożyć na bok swoje problemy z Johnsonem i być gotowa do współpracy.

Do tej pory historia globalnych rozmów klimatycznych prowadzonych w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Kwestii Zmian Klimatu to opowieść o dwóch europejskich miastach: Kopenhadze i Paryżu.

W 2009 r. światowi przywódcy i ich krajowi negocjatorzy spotkali się w Kopenhadze, aby zawrzeć kompleksowy traktat, który miał zobowiązać cały świat do dalekosiężnych działań, aby zapobiec najgorszym spustoszeniom globalnego ocieplenia. Tak się nie stało. Zbyt wielu dużych graczy (i emitentów) przybyło bez żadnych realnych propozycji redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG), a przywódcy UE błąkali się po korytarzach, podczas gdy Stany Zjednoczone, Chiny i Indie zawarły nie wiążącą umowę, która pozostawiła wiele kwestii nierozwiązanych. Przedstawiciele najsłabszych krajów patrzyli z rozpaczą, podczas gdy ich interesy po raz kolejny zostały odsunięte na bok.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/RGTEgVPpl