European Central Bank Bloomberg/Getty Images

Iluzorní nezávislost ECB

ATÉNY – Závazek k nezávislosti centrálních bank představuje životně důležitou součást kréda, jehož dodržování se od „seriózních“ politiků očekává (privatizace, „flexibilita“ trhu práce a tak dále). Na čem však mají být centrální banky nezávislé? Odpověď se zdá zřejmá: na vládách.

V tomto smyslu je Evropská centrální banka učebnicovým příkladem nezávislé centrální banky: nestojí za ní žádný konkrétní kabinet a má výslovně zakázáno hájit zájmy kterékoliv z národních vlád, jejichž centrální bankou je. Přesto je ECB nejméně nezávislou centrální bankou v rozvinutém světě.

Klíčový zádrhel představuje klauzule o vyloučení sanací – tedy zákaz pomáhat vládě nesolventního členského státu. Protože jsou nezbytným zdrojem financování pro členské vlády komerční banky, je ECB nucena odmítat likviditu bankám se sídlem v nesolventních členských zemích. ECB je tudíž založena na pravidlech, která jí brání fungovat jako věřitel poslední instance.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ocdyTLW/cs;

Handpicked to read next