Evropa v MMF

BRUSEL – Čelní představitelé Evropy svým voličům bez omrzení opakují, skoro jako mantru, že nejvýznamnější země rozvíjejících se trhů obracejí stávající globální ekonomický řád naruby. Když ale přijde na to, aby tuto realitu připustili v mezinárodních finančních institucích světa, začnou zpívat jinou písničku. Platí to především pro eurozónu.

Eurozóna jako taková v mezinárodních finančních institucích zastoupení nemá. Namísto toho je 12 zemí eurozóny zastoupeno v radě Mezinárodního měnového fondu prostřednictvím šesti „konstituencí“ čili volebních obvodů sdružujících skupiny států. Dvě největší, Německo a Francie, tvoří samostatný obvod. Deset dalších členů eurozóny patří do čtyř dalších obvodů, které jsou pod vedením Belgie, Nizozemska, Španělska a Itálie. Tyto čtyři obvody však zahrnují ještě víc než 20 dalších států, z nichž většina není ani členem EU.

Ve spojení se skandinávskou a britskou konstituencí tedy ve Výkonné radě MMF zasedá osm zástupců EU. Vzhledem k tomu, že Dohoda o IMF určuje, že rada může mít nanejvýš 20 členů, znamená to, že 40 % výkonných ředitelů MMF tvoří Evropané, přičemž třetina pochází z eurozóny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/6oMI4mx/cs;