5

Umlčování ve jménu svobody

NEW YORK – Teroristické činy mohou napáchat strašlivé škody. Nemohou však zničit otevřenou společnost. To mohou udělat jen ti, kdo řídí naše demokracie, pokud ve jménu svobody omezí naše svobody.

Šinzó Abe, pravicově nacionalistický premiér Japonska, nepotřebuje dvakrát pobízet, aby zpřísnil zákony o utajovaných informacích, poskytl více pravomocí policii nebo usnadnil použití vojenské síly. Ohavné zabití dvou japonských občanů zajatých v Sýrii teroristy z Islámského státu poskytlo Abemu přesně tu záminku, kterou k zavedení takových opatření potřebuje.

Japonsko však nikdy nebylo pokládáno za baštu svobodného projevu a ani to o sobě nikdy halasně netvrdilo. Francie ano. Právě to bylo bezpochyby jádrem projevů solidarity po lednových teroristických útocích v Paříži. Ze všech států na světě je to právě Francie, která by se měla vyhnout pasti, do níž se chytila jiná velká západní republika vydávající se za maják svobody ve světě.

Strach z teroristického násilí po sebevražedných útocích z 11. září 2001 napáchal na svobodě ve Spojených státech větší škody než samotné zabití několika tisíc amerických občanů. Kvůli tomuto strachu se Američané nechávají neodůvodněně špehovat vlastní vládou a dopouštějí, aby byly osoby podezřelé z terorismu mučeny a neomezeně dlouho zadržovány bez procesu.