9

Tři zlomové linie Evropy

PAŘÍŽ – Před deseti nebo dvaceti lety zněla existenční otázka pro Evropskou unii, zda má EU v globalizovaném světě stále smysl. Dnes tato otázka zní, zda dokáže efektivně reagovat na velké vnější šoky.

Evropské sousedství je chudé a nebezpečné. Příjem na obyvatele jižně od Gibraltaru více než pětkrát klesá. Na Ukrajině v poslední době zuří válka. Izraelsko-palestinský konflikt trvá už přes 50 let. A sotva skončila válka v Iráku, vypukla řež v Sýrii.

Několik desetiletí po druhé světové válce si Evropa mohla dovolit přehlížet, co se děje za jejími hranicemi: bezpečnost byla záležitostí Spojených států. Poměry se však změnily. Ústup USA z Iráku vytyčil hranice jejich angažmá a problémy v bezprostředním sousedství EU – nejen v Sýrii, ale i východně a jižně – dnes klepou na dveře. Zdálo by se tedy, že hlavní prioritou EU by měla být ochrana sebe sama a stabilizace vlastního prostředí.

Dosažení těchto cílů však komplikují tři vnitřní zlomové linie EU. Velká Británie zvažuje, zda by neměla z unie vystoupit. Západní a východní Evropa jsou ve sporu kvůli uprchlické krizi. A Francie s Německem se rozcházejí v prioritách.