hoyer17_JOHN MACDOUGALLAFP via Getty Images_europeelectricvehiclebattery John Macdougall/AFP via Getty Images

Co dnes potřebuje evropská ekonomika

LUCEMBURK – Vzhledem k rostoucím investičním propadům se většina evropských politiků zjevně domnívá, že přišel čas na další široce pojatý stimulační balík, a to navzdory vysoké inflaci a vysoké míře veřejného dluhu. Obávám se však, že se mýlí.

Stimul by pouze donutil Evropskou centrální banku, aby ještě více a rychleji zvyšovala úrokové sazby. My potřebujeme spíše cílenou podporu, konkrétně pak investice do sektorů, které jsou zelené a pravděpodobně podpoří odolnost a konkurenceschopnost. Nezbytné zdroje musí být mobilizovány rychle a na celounijním základě, přičemž jejich výslovným cílem musí být mobilizace soukromých investic.

V Evropě panují velké rozpaky z hrozby, kterou představuje americký zákon o snížení inflace (IRA). Navzdory všem obavám, které vyvolal, je to však v konečném důsledku krok správným směrem. Poskytuje totiž masivní podporu zelených sektorům, kde jsou další investice naléhavě zapotřebí, a ukazuje, že Spojené státy a Evropa konečně stojí v jednom šiku a usilují o trvale udržitelnou hospodářskou transformaci. Evropané by měli kvitovat, s jakou dychtivostí Američané navyšují své kapacity obnovitelné energie, i fakt, že svá slova doprovázejí činy.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/gRJiz5ccs