Monty Rakusen/Getty Images

Zdvojnásobení sázek na energetickou efektivitu Evropy

BRUSEL – Na konferenci COP21 v prosinci minulého roku v Paříži učinili světoví lídři závazný slib určit si národní cíle, včetně měřítek pro energetickou efektivitu, aby tak snížili emise skleníkových plynů. Nyní se Evropská komise blíží momentu pravdy: Nastaví ambiciózní, avšak dosažitelné cíle pro energetickou efektivitu, které donutí jednotlivce i průmysl učinit opravdové změny? Nebo se ohne před politickým tlakem a nastaví bezvýznamné cíle, které by se stejně dosáhlo, bez jakékoliv dodatečné snahy?

Druhý přístup byl zvolen v roce 2014, kdy evropští lídři souhlasili s vylepšením energetické efektivity o 27% před rokem 2030. Tehdy se Evropské radě tleskalo za příkladné vedení. Nikdo se neobtěžoval zmínit, že globální energetická efektivita by bývala do roku 2030 stoupla o nějakých 35% sama o sobě.

Smlouva COP21 dala Evropě druhou šanci být příkladem a stát se globálním nositelem standardů v energetické efektivitě. Ekologové, lídři v businessu a akademici očekávají nové cíle Evropské komise, které budou s velkou pravděpodobností uvedeny v říjnu, v nadcházející revizi Směrnice o energetické efektivitě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/koqnjNQ/cs;

Handpicked to read next