mischke4_Getty Images_innovation tech europe Getty Images

Jak vyřešit zpoždění evropských firemních technologií

CURYCH – Zdá se, že Evropa se nejrozhodněji mění v důsledku krizí. Evropská unie vznikla po druhé světové válce. Globální finanční krize v roce 2008 a následná krize v eurozóně vedly k užší finanční spolupráci evropských zemí. Pandemie covid-19 nastartovala rozsáhlejší fiskální koordinaci prostřednictvím záchranného fondu Next Generation EU. A válka na Ukrajině dnes staví na hlavu dosavadní evropskou energetickou strategii a vyvolává novou debatu o obraně.

V tomto kontextu nesmějí politici zapomenout na další vlekoucí se krizi: na značné technologické zaostávání evropských firem oproti jiným čelním ekonomikám. Protože se technologie šíří do všech sektorů a přetvářejí konkurenční dynamiku, jsou inovace a technologická vyspělost pro strategickou autonomii EU stejně klíčové jako dodávky energií nebo obrana, zejména v době rostoucích geopolitických turbulencí.

Zaostávající technologie do značné míry vysvětlují, proč si velké evropské firmy vedou hůře než jejich americké protějšky. Podle nového výzkumu společnosti McKinsey Global Institute se příjmy velkých evropských společností zvyšovaly v letech 2014 až 2019 o 40% pomaleji než příjmy obdobných firem v USA. Evropské firmy také o 8% méně investovaly (měřeno podle kapitálových výdajů v poměru k celkovému investovanému kapitálu) a vynakládaly o 40% méně prostředků na výzkum a vývoj. Informační a komunikační technologie a farmaceutické firmy se přitom na tomto investičním rozdílu podílely z 80%, na rozdílu ve výzkumu a vývoji z 75% a na nepoměru v růstu příjmů z 60%.

https://prosyn.org/xX5LOumcs