

From semiconductors to electric vehicles, governments are identifying the strategic industries of the future and intervening to support them – abandoning decades of neoliberal orthodoxy in the process. Are industrial policies the key to tackling twenty-first-century economic challenges or a recipe for market distortions and lower efficiency?
BRUSEL – Tento týden představila Evropská komise svou vizi evropské „digitální dekády“. Evropská unie chce stát v čele současné digitální revoluce, a proto si stanovila politické cíle, které hodlá naplnit do roku 2030 a které jsou soustředěny do čtyř základních oblastí: dovednosti, infrastruktura a kapacity, veřejné služby a digitalizace podniků.
Mají-li technologie umožnit občanům i podnikům budovat společnost, která lépe prosperuje a více podporuje začleňování, budeme potřebovat otevřené a konkurenceschopné trhy. Podniky všech velikostí musí mít stejnou příležitost inovovat a dodávat své výrobky a služby spotřebitelům.
Obecněji řečeno, digitalizace je dnes klíčem k posilování odolnosti ekonomiky i společnosti a k uplatňování globálního vlivu. Naše společná budoucnost se již v digitální sféře utváří. Ve světě, kde probíhá geopolitická soutěž o technologický primát, musíme zajistit, aby unijní vize digitalizace – založená na otevřené společnosti, právním státě a základních svobodách – prokázala své kvality oproti vizím autoritářských systémů, které digitálních technologií využívají jako nástrojů ke sledování a represi.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in