tubiana8_Kevin FrayerGetty Images_solar power Kevin Frayer/Getty Images

Europa i Chiny Przejmują Kontrolę nad Klimatem

PARYŻ – W ciągu zaledwie tygodnia podczas tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawiciele największego jednolitego rynku na świecie i drugiej co do wielkości gospodarki na świecie ujawnili swoje dążenia w kwestii klimatu. Nie trzeba być analitykiem wywiadu, aby zrozumieć wyniki: zarówno Unia Europejska, jak i Chiny zobowiązały się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto, tworząc w ten sposób wspólną podstawę do znacznie głębszej współpracy.

Z pewnością te zobowiązania będą musiały być poparte konkretnymi polisami. Ale nawet słowa mają moc. Ani prezydent Chin Xi Jinping, ani przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie są znani z hiperboli lub wygłaszania ważnych deklaracji bez wcześniejszych dyskusji. Jeśli wyznaczyli konkretny cel, oznacza to, że wiedzą, jak go osiągnąć.

27 państwom członkowskim UE nie będzie łatwo zgodzić się na bardziej ambitny cel na 2030 r., który jest zgodny z ich zobowiązaniem do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Europejscy przywódcy doskonale zdają sobie sprawę z wielu interesów, które zagrażają temu celowi. Przywództwu Chin nie jest też łatwo ogłosić, że osiągną szczytowe emisje przed 2030 r. i neutralność węglową do 2060 r. Zmiana orientacji tak dużej gospodarki jak chińska nie jest łatwym zadaniem. Jednak obie potęgi uznają, że realia zmian klimatycznych sprawiają, że transformacja gospodarcza jest nieunikniona i że ten, kto zrobi pierwszy krok, będzie miał znaczną przewagę konkurencyjną na nadchodzące dziesięciolecia.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/6FEQNcRpl