Evropa a nové světové uspořádání

BERLÍN – Patnáctý listopad 2008 je datum, které stojí za to si zapamatovat, protože toho dne se psaly dějiny. Představitelé skupiny G-20 tvořené dvaceti nejvýznamnějšími ekonomikami světa se vůbec poprvé sešli ve Washingtonu, aby našli odpověď na globální finanční a hospodářskou krizi. První schůzka sice nepřinesla nic jiného než deklaraci ochoty k řešení situace, ale i tak znamená historický přelomový bod.

Tváří v tvář nejtěžší celosvětové finanční a hospodářské krizi od 30. let minulého století již západní průmyslové státy (včetně Ruska), které dříve dominovaly světové ekonomice, nejsou schopny přijít s efektivní reakcí. Naděje na zmírnění či dokonce překonání globální hospodářské krize jsou navíc spojovány výhradně s rozvíjejícími se ekonomickými mocnostmi, za prvé a především s Čínou.

V důsledku toho skupina G-8, která nezahrnuje nejvýznamnější rozvíjející se ekonomiky, nadobro ztratila význam. Globalizace přinesla trvalou změnu rozdělení moci i příležitostí a položila základy nového světového uspořádání pro jednadvacáté století.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/AfkPVUjcs