0

Evropa a euro

PAŘÍŽ – Pro každého, kdo žije v šestnáctce členských států eurozóny, je přetrvávající úspěch eura věc jak technická, tak emocionální; dotýká se rozumu i citu. Pokládám za axiomatické, že euro má pro Evropu a vlastně pro světovou ekonomiku zásadní význam.

Zaprvé je třeba si připomenout, že evropská myšlenka začala jako projekt k zajištění míru a demokracie mezi evropskými národy. Když byla v roce 1999 zavedena nová měna – a ještě víc, když ji v lednu 2002 mohli evropští občané poprvé použít –, byla tato měna pociťována jako nejhmatatelnější, nejrozhodnější důkaz, že evropská integrace je skutečností. Jak říká slogan: euro v peněžence, Evropa v kapse.

Dvacet let poté, co byl roku 1979 Evropský parlament zvolen ve všeobecných volbách, představovalo zavedení eura logické rozšíření evropského snu.

Dále je ovšem třeba si připomenout také to, že když v roce 2007 vstoupilo do eurozóny Slovinsko, leckdo mínil, že se země vlastně stává součástí „staré Evropy“. Jeho příkladu však už od té doby následovaly Kypr, Malta a Slovensko a euro se stalo i jejich měnou. Od Dublinu na pobřeží Irského moře po Bratislavu na úpatí Karpat jsou zákonným platidlem tytéž bankovky a mince, jež neustále zatlačují hranice Evropské unie. Zítřek přivede další členy, například Estonsko, jehož vstup do eurozóny je nachystán na 1. leden 2011.