Evropa rozervaná

V transatlantických vztazích není nic, co by mělo větší rozvratný potenciál než otázka bezpečnosti Izraele. Z tohoto hlediska a navzdory sblížení mezi Francií a Spojenými státy, jež vyvrcholilo přijetím společné rezoluce OSN, poslední válka na Středním východě ve skutečnosti rozšiřuje a prohlubuje emocionální propast, která mezi Evropou a USA existuje už doby, kdy začala válka v Iráku.

Na to, co se před námi odehrává, můžeme pohlížet jako na odraz hry Luigiho Pirandella Každý má svou pravdu ve skutečném životě. A je třeba přiznat, že obě strany mají své zrnko pravdy.

Pro většinu Američanů dnes víc než kdy dřív představuje Izrael přední linii v obraně Západu proti Íránem vedenému radikálnímu islámu, byť třeba nesouhlasí s taktickými rozhodnutími, jež vláda Ehuda Olmerta učinila. Tato válka, na rozdíl od předchozí války v Libanonu z roku 1982, není pro Američany válkou z rozhodnutí, ale z nutnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/BdCkFKo/cs;