0

Evropo, tvé jméno je Zbabělost

Spisovatel Henryk Broder nedávno vyřkl zničující obžalobu: „Evropo, tvým příjmením je Appeasement.“ Tento výrok nachází odezvu, neboť je děsivě pravdivý. Appeasement stál život miliony Židů i Nežidů, neboť Anglie a Francie, tehdejší spojenci, jednali a váhali příliš dlouho, než pochopili, že s Hitlerem je třeba bojovat a porazit jej, protože bezzubými dohodami ho svázat nelze.

Později appeasement legitimoval a stabilizoval komunismus v Sovětském svazu, ve Východním Německu a konečně ve zbytku východní Evropy, kde byly po desetiletí oslavovány nelidské, represivní a vrahounské vlády.

Obdobně appeasement Evropu ochromil, když v Bosně a Kosovu bujela genocida. Přestože jsme měli nezvratitelné důkazy, že na místě dochází k masovému vraždění, Evropané debatovali a debatovali a pak opět debatovali. Debatovali jsme ještě ve chvíli, kdy nakonec do Evropy přes půlku světa museli opět přicestovat Američané, aby za nás odvedli naši práci.

Evropa se stále nepoučila. Místo aby bránila demokracii na Středním východě, její appeasement, maskovaný mlhavým slovem „ekvidistance“, se často jeví jako schvalování sebevražedných atentátů, jež v Izraeli provádějí fundamentalističtí Palestinci. Podobně appeasement vytváří způsob myšlení, který Evropě umožňuje přehlížet bezmála 500 tisíc obětí Saddámovy mučitelské a vražedné mašinérie, a podněcována farizejstvím mírového hnutí, kárat George W. Bushe jako válečného štváče.