Jak hluboko klesne euro?

LONDÝN – Americký dolar téměř denně překonává dvanáctiletá maxima, zatímco euro jako by se neúprosně propadalo pod úroveň dolarové parity. Měnové pohyby bývají často označovány za nejnevyzpytatelnější ze všech finančních proměnných, avšak zdá se, že pro nedávné události na devizových trzích existuje docela zjevné vysvětlení – vysvětlení, které téměř všichni ekonomové a politici akceptují a schvalují.

Například francouzský prezident François Hollande propadající se euro nadšeně uvítal. „Situace se tím stává hezky přehlednou: jedno euro rovná se jeden dolar,“ prohlásil na setkání s průmyslníky. Právě když se však situace jeví jako „hezky přehledná“, měli by investoři pochybovat o konvenční moudrosti. Silný dolar a slabé euro rozhodně představují nejoblíbenější sázku pro rok 2015. Neexistuje však možnost, že současný kurzový trend je už teď vychýlený příliš?

V jistém smyslu je konvenční vysvětlení nedávného pohybu eura vůči dolaru bezpochyby pravdivé. Hlavním hnacím motorem je evidentně divergence obou měnových politik: Federální rezervní systém ji zpřísňuje, zatímco Evropská centrální banka udržuje nejnižší možné úrokové sazby a zahajuje kvantitativní uvolňování. Jak velká část této divergence se už však promítla do kurzu? Odpověď závisí na tom, kolik lidí si toto úrokové rozpětí buďto neuvědomuje anebo nevěří, že se bude ještě výrazně rozšiřovat.

https://prosyn.org/GITTUv4cs