Evropská koncovka se snadnými penězi

MNICHOV – Euro přineslo do Evropy krizi platební bilance, stejně jako to ve 20. letech učinil zlatý standard. Mezi oběma epizodami existuje v podstatě jediný rozdíl: během současné krize byly a jsou k dispozici obrovské mezinárodní záchranné balíky.

Tyto záchranné balíky zmírnily finanční tíseň eurozóny, avšak za vysokou cenu. Nejenže umožnily investorům vyhnout se nutnosti zaplatit za vlastní špatná rozhodnutí, ale poskytly také nadhodnoceným jihoevropským zemím příležitost odložit reálné znehodnocení formou snížení relativních cen zboží. To je nezbytné k obnovení konkurenceschopnosti, kterou zničily první roky eura, kdy tato měna způsobila nadměrnou inflaci.

Pro země, jako jsou Řecko, Portugalsko nebo Španělsko, by opětovné získání konkurenceschopnosti skutečně vyžadovalo snížení cen vlastních produktů oproti zbytku eurozóny zhruba o 30% v porovnání se začátkem krize. Itálie pravděpodobně potřebuje snížit své relativní ceny o 10-15%. Portugalsko a Itálie však dosud nedosáhly žádného „reálného znehodnocení“, zatímco relativní ceny v Řecku a Španělsku klesly pouze o 8%, respektive o 6%.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/XAMvMl7/cs;