borrell12_pepifotoGetty Images_EUcompass pepifoto/Getty Images

Strategiczny Kompas dla Europy

BRUKSELA – Kompas pomaga szukać drogi, a „Strategiczny kompas”, który sporządziłem na życzenie Rady Europejskiej, pomoże Unii Europejskiej w praktyce rozwijać się i podejmować decyzje w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Teraz trafi on pod dyskusję na przyszłotygodniowym posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Kompas ma odpowiedzieć na trzy pytania: Jakim wyzwaniom i zagrożeniom musimy stawić czoła? Jak sprawniej łączyć zasoby i skutecznie nimi zarządzać? Jak najlepiej projektować wpływy Europy jako podmiotu zarówno regionalnego, jak i globalnego?

Całościowa analiza zagrożeń wyraźnie pokazuje, że Europa jest w niebezpieczeństwie. Grozi jej coś, co nazwałem „kurczeniem się strategicznym”. Można je widzieć trojako. Po pierwsze, coraz bardziej zmniejsza się nasz zasięg gospodarczy. Trzydzieści lat temu na Unię przypadała jedna czwarta światowego bogactwa. Za dwadzieścia lat będzie to niewiele ponad 10%. Podobnie jest z kurczeniem się demograficznym: pod koniec obecnego stulecia Europa będzie stanowić mniej niż 5% ludności świata.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/I4ckhSKpl