vives14_Stefan Sauerpicture alliance via Getty Images_gas pipeline Stefan Sauerpicture alliance via Getty Images

Přichází do Evropy energetická zima?

BARCELONA – Zelená dohoda pro Evropu má za cíl do roku 2050 snížit evropské emise skleníkových plynů na čistou nulu, v neposlední řadě dekarbonizací energetiky. Jenže Evropa sice chce být globálním lídrem v boji proti změně klimatu, ale je otázkou, jestli své mety dokáže dosáhnout a za jakou cenu. Úkol je to náročný a překážky zrazující.

Krize covidu-19 jasně ukázala rozsah změn, jichž je k masivnímu snížení využívání uhlíku zapotřebí. Spotřebitelé i politici chtějí takovému šoku předejít postupným zaváděním dodávek laciné zelené energie. Dobrá politika a technický pokrok přinesou tento cíl na dosah; pro teď je však třeba hledat kompromisy.

Uhlík se musí dostatečně danit, aby byla zohledněna negativní klimatická externalita, již způsobuje, a musí tudíž růst cena emisí oxidu uhličitého, což bude zdražovat elektřinu. Právě to, společně se zvýšením cen zemního plynu, je důvodem, proč Evropané zažívají aktuální vzestup velkoobchodních cen elektřiny. Politické důsledky tohoto vývoje předznamenala revolta gilets jaunes (žlutých vest) ve Francii let 2018-19, která byla reakcí na jen mírné zvýšení daní z paliv.

https://prosyn.org/q7rqxRtcs