borrell16_KENZO TRIBOUILLARDPOOLAFP via Getty Images_special meeting defense spending KENZO TRIBOUILLARD/POOL/AFP via Getty Images

Podejdźmy poważnie do europejskiej obronności

BRUKSELA – Wojna rozpoczęta przez Rosję przeciwko Ukrainie zmusza Unię Europejską do stawienia czoła zadawnionym wyzwaniom strategicznym. Naszym najpilniejszym zadaniem jest uniezależnienie się od importu rosyjskiej energii. Ten proces już trwa – do końca tego roku embargo stopniowo obejmie 90% importu ropy naftowej z Rosji.

W szerszym ujęciu Europa musi również wypracować skuteczną politykę bezpieczeństwa i obrony, a także zdolności niezbędne do jej wdrożenia. Te aspiracje nie są niczym nowym, ale obecnie mamy nową silną motywację do ich urzeczywistnienia. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie unaoczniła nam wyraźnie, że potrzebujemy radykalnej zmiany – większego łączenia inwestycji w dziedzinie obronności. Taki był główny wniosek z dyskusji na temat obronności na forum Rady Europejskiej w tym tygodniu.

Nie ma dwóch takich samych problemów politycznych. Zdarzają się wyzwania tak bezprecedensowe, że sprostanie im wymaga najpierw rzetelnej oceny nowych realiów. Czasem z kolei rozwiązania są już znane, ale brakuje środków na ich wprowadzenie. W debacie na temat bezpieczeństwa i obrony w Europie mamy jednak do czynienia z trzecią kategorią: diagnoza jest jasna, recepty znamy – brakuje woli politycznej.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/mMGenqupl