US military John Moore/Getty Images

Od CIA ke GFE

NEW YORK – Spojené státy potřebují přesunout výdaje od války ke vzdělání, od změn režimu podporovaných CIA k novému Globálnímu fondu pro vzdělání (GFE). V situaci, kdy stamiliony dětí z celého světa nechodí do školy nebo v ní mají málo kvalifikované učitele, nedostatek počítačů, velký počet žáků ve třídě a absenci elektřiny, má řada koutů světa nakročeno k obrovské nestabilitě, nezaměstnanosti a chudobě. Jednadvacáté století bude patřit zemím, které správně vzdělávají mladé lidi a produktivně je zapojují do globální ekonomiky.

Současná nerovnováha mezi výdaji na globální vzdělávání a na vojenské a související programy v USA je přímo závratná: na první účel se vynakládá 1 miliarda dolarů ročně, zatímco na druhý zhruba 900 miliard. Mezi programy související s vojenstvím patří Pentagon (zhruba 600 miliard ročně), CIA a příbuzné agentury (přibližně 60 miliard), ministerstvo vnitřní bezpečnosti (asi 50 miliard), zbrojní systémy mimo Pentagon (asi 30 miliard) a programy pro veterány (přibližně 160 miliard).

Může nějaký americký politik, který je jen trochu při smyslech, opravdu věřit, že americká národní bezpečnost je správně zajištěna, když jsou vojenské výdaje 900krát vyšší než výdaje na globální vzdělávání? USA samozřejmě nejsou osamocené. Také Saúdská Arábie, Írán a Izrael utrácejí obrovské částky za urychlování blízkovýchodních závodů ve zbrojení, jejichž jsou USA hlavním financovatelem a dodavatelem. Rovněž Čína a Rusko výrazně zvyšují vojenské výdaje, přestože mají mnoho naléhavých priorit doma. Zdá se, že vyvoláváme nové závody ve zbrojení mezi velkými mocnostmi právě v době, kdy jsou ve skutečnosti zapotřebí mírové závody ve vzdělávání a trvale udržitelném rozvoji.

https://prosyn.org/QVg2TYdcs