10

Od CIA ke GFE

NEW YORK – Spojené státy potřebují přesunout výdaje od války ke vzdělání, od změn režimu podporovaných CIA k novému Globálnímu fondu pro vzdělání (GFE). V situaci, kdy stamiliony dětí z celého světa nechodí do školy nebo v ní mají málo kvalifikované učitele, nedostatek počítačů, velký počet žáků ve třídě a absenci elektřiny, má řada koutů světa nakročeno k obrovské nestabilitě, nezaměstnanosti a chudobě. Jednadvacáté století bude patřit zemím, které správně vzdělávají mladé lidi a produktivně je zapojují do globální ekonomiky.

Současná nerovnováha mezi výdaji na globální vzdělávání a na vojenské a související programy v USA je přímo závratná: na první účel se vynakládá 1 miliarda dolarů ročně, zatímco na druhý zhruba 900 miliard. Mezi programy související s vojenstvím patří Pentagon (zhruba 600 miliard ročně), CIA a příbuzné agentury (přibližně 60 miliard), ministerstvo vnitřní bezpečnosti (asi 50 miliard), zbrojní systémy mimo Pentagon (asi 30 miliard) a programy pro veterány (přibližně 160 miliard).

Může nějaký americký politik, který je jen trochu při smyslech, opravdu věřit, že americká národní bezpečnost je správně zajištěna, když jsou vojenské výdaje 900krát vyšší než výdaje na globální vzdělávání? USA samozřejmě nejsou osamocené. Také Saúdská Arábie, Írán a Izrael utrácejí obrovské částky za urychlování blízkovýchodních závodů ve zbrojení, jejichž jsou USA hlavním financovatelem a dodavatelem. Rovněž Čína a Rusko výrazně zvyšují vojenské výdaje, přestože mají mnoho naléhavých priorit doma. Zdá se, že vyvoláváme nové závody ve zbrojení mezi velkými mocnostmi právě v době, kdy jsou ve skutečnosti zapotřebí mírové závody ve vzdělávání a trvale udržitelném rozvoji.

Několik nedávných mezinárodních zpráv včetně dvou zářijových, které zveřejnily UNESCO a Mezinárodní výbor pro financování globálního vzdělávání pod vedením bývalého britského premiéra Gordona Browna, ukazuje, že globální rozvojovou pomoc určenou na primární a sekundární vzdělávání je třeba zvýšit z přibližně 4 miliard na zhruba 40 miliard dolarů ročně. Jedině toto desetinásobné zvýšení může umožnit chudým zemím dosažení všeobecného primárního a sekundárního vzdělání (které požaduje čtvrtý z cílů trvale udržitelného rozvoje). V reakci na to by USA a další bohaté země měly v letošním roce založit GFE, do něhož by se potřebné prostředky přesměrovaly z dnešních vojenských výdajů.

Pokud Hillary Clintonová jakožto pravděpodobná příští americká prezidentka opravdu věří v mír a trvale udržitelný rozvoj, měla by ohlásit záměr podpořit vznik GFE, podobně jako se stal prezident George W. Bush v roce 2001 první hlavou státu, která schválila nově navržený Globální fond boje proti AIDS, TBC a malárii. A měla by vyzvat Čínu a další země, aby se k tomuto multilaterálnímu úsilí připojily. Druhá varianta – totiž pokračovat v mohutných výdajích na obranu namísto globálního vzdělávání – by odsoudila USA do role upadajícího imperialistického státu, jenž je tragicky závislý na stovkách zahraničních vojenských základen, prodeji zbraní za desetimiliardy dolarů ročně a ustavičných válkách.

Bez GFE budou chudé země postrádat prostředky ke vzdělávání svých dětí, stejně jako nedokázaly před založením Globálního fondu financovat boj proti AIDS, TBC a malárii.

Základní rozpočtový problém je tento: roční vzdělávání dítěte stojí v chudé zemi nejméně 250 dolarů, avšak nízkopříjmové země si v průměru mohou dovolit vynaložit jen asi 90 dolarů na jedno dítě za rok. Vzniká tak propast ve výši 160 dolarů na dítě za rok, což při celkovém počtu zhruba 240 milionů potřebných dětí ve školním věku činí asi 40 miliard dolarů ročně.

Nedostatečně financované školství má tragické následky. Děti odcházejí ze škol brzy, často bez schopnosti číst nebo psát alespoň na základní úrovni. Často pak vstupují do gangů a stávají se z nich drogoví překupníci, či dokonce džihádisté. Dívky se vdávají a ve velmi mladém věku rodí děti. Úmrtnost zůstává vysoká a nedostatečně vzdělané matky (a otcové) mají jen malé reálné vyhlídky, že vybřednou z chudoby.

Cenou za neschopnost vytvořit slušná pracovní místa prostřednictvím slušného školství jsou politická nestabilita, masová migrace do USA (ze střední Ameriky a Karibiku) i do Evropy (z Blízkého východu a Afriky) a také násilí spojené s chudobou, drogami, obchodem s lidmi a etnickými konflikty. Zanedlouho se v těchto místech objeví americké drony, které současnou nestabilitu ještě zhorší.

Stručně řečeno se potřebujeme posunout od CIA ke GFE, od drahých a neúspěšných amerických snah o změnu režimu (včetně těch, které si braly na mušku afghánský Taliban, iráckého prezidenta Saddáma Husajna, libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a syrského prezidenta Bašára Asada) k investicím do zdraví, vzdělání a slušných pracovních míst.

Někteří kritikové pomoci tvrdí, že fondy určené na vzdělání se jednoduše promrhají. Přesně totéž však kritikové říkali v roce 2000 o kontrole nemocí, když jsem navrhoval rozšíření financování veřejného zdraví. O šestnáct let později tu máme výsledky: zátěž nemocnosti se prudce snížila a Globální fond zaznamenal obrovský úspěch (dnes už si to myslí i dárci, kteří v poslední době plní jeho účty).

Chtějí-li USA a další země napodobit tento úspěšný model i v oblasti vzdělávání, měly by nejprve vložit prostředky určené na pomoc do jediného fondu. Ten by pak vyzval nízkopříjmové země k předložení návrhů na podporu. Technická a nepolitická hodnotící komise by jednotlivé návrhy posoudila a doporučila ty, které by se měly financovat. Schválené návrhy by pak obdržely podporu, přičemž GFE by monitoroval a vyhodnocoval jejich realizaci a umožňoval úspěšným vládám vybudovat si bilanci a reputaci zdravého managementu.

Od roku 2000 promrhaly USA a další země biliony dolarů na válkách a nákupech zbraní. Přišel čas na rozumný, humánní a profesionální nový přístup, jenž by zvýšil investice do vzdělávání a omezil výdaje na války, převraty a zbraně. Vzdělávání mladých lidí ve světě představuje nejjistější cestu – ba přímo jedinou cestu – ke globálnímu trvale udržitelnému rozvoji.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.