mw147c.jpg

Jak uniknout z pasti fosilních paliv

MILÁN – Fosilní paliva obklopuje mnoho problémů. Jsou nákladná a představují zdroj politické a nabídkové volatility. Jak jejich spotřeba celosvětově roste, náklady, jež s nimi souvisejí, se zřejmě prudce zvýší. Nejhorší je, že s sebou nesou obrovské a neudržitelné náklady ve smyslu uhlíkových emisí. Ostatně jejich přispění ke vzrůstajícím hladinám CO2 v atmosféře začíná ostatní problémy zastiňovat.

Využívání fosilních paliv a tudíž i vyšší emise CO2 jdou však zřejmě ruku v ruce s růstem. Právě to je stěžejní problém, s nímž se svět potýká, zatímco se snaží vytvořit určitý rámec pro boj proti změně klimatu. Rozvojový svět má dnes oproti vyspělým zemím jak nízké příjmy na hlavu, tak nízké úrovně uhlíkových emisí na hlavu. Pokud by se na růst jeho emisí uvalila přísná omezení, brzdilo by to tamní růst HDP a silně by to podvázalo schopnost rozvojových zemí vybřednout z chudoby.

Rozvojový svět také s poukazem na spravedlnost protestuje proti placení za takzvanou mitigaci čili zmírňování změny klimatu. Velká část současného objemu uhlíku v atmosféře, jakož i významný (třebaže klesající) podíl ročních světových emisí jde kolektivně na vrub vyspělým zemím. Zástupci rozvojového světa proto tvrdí, že vyspělé země by za problém měly převzít zodpovědnost.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/vkRFiALcs