20

Jak se vyhnout uprchlické krizi

PRINCETON – V červenci překročil počet běženců, kteří dosáhli hranic Evropské unie, číslo 100 000 – jde o třetí po sobě jdoucí měsíc, kdy bylo dosaženo nového rekordu. V srpnu za jediný týden dorazilo do Řecka 21 000 běženců. Turisté si stěžovali, že jejich plánovaná letní dovolená na některém z řeckých ostrovů probíhá uprostřed uprchlického tábora.

Uprchlická krize má samozřejmě mnohem závažnější důsledky. Minulý týden našly rakouské úřady v odstaveném maďarském nákladním automobilu nedaleko Vídně rozkládající se těla 71 běženců. A ve Středozemním moři letos utonulo více než 2500 potenciálních migrantů, z nichž většina se pokoušela přeplout ze severní Afriky do Itálie.

Běženci, kteří se dostali až do Francie, bydlí ve stanech nedaleko Calais a čekají na šanci dostat se do Anglie tak, že se vyškrábou na nákladní vlak projíždějící pod kanálem La Manche. Někteří z nich také zemřou, když je přejede vlak nebo z něj vypadnou.

Počet uprchlíků v Evropě je nicméně v porovnání s některými jinými zeměmi stále malý. Německo obdrželo víc žádostí o azyl než kterákoliv jiná evropská země, avšak jeho šest uprchlíků na tisíc obyvatel představuje necelou třetinu tureckého počtu 21 uprchlíků na tisíc obyvatel a i toto číslo je jen kapkou v moři oproti libanonským 232 uprchlíkům na tisíc obyvatel.