Flood in India Pacific Press

Geopolitika environmentálních výzev

LONDÝN – Zdá se, že většina světa je nervózní. Vztahy západu s Ruskem, budoucnost NATO, občanská válka v Sýrii a uprchlíci, rostoucí pravicový populismus, dopad automatizace a blížící se debata ve Velké Británii o odchodu z Evropské unie: všechna tato témata – a více – rozvířila veřejnou debatu na celém světě. Jedno téma – a dalo by se říci, že možná to nejpodstatnější – je ignorováno či opomíjeno: životní prostředí. 

Byl to případ i na letošním setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Kromě zmínky o klimatické úmluvě z Paříže čínským prezidentem Xi Jinpingem se témata jako klimatická změna či udržitelný rozvoj ani nedostala na hlavní pódium. Místo toho byla odsunuta do bočního programu, který se málokdy zabýval současnými politickými a ekonomickými tématy.

Nechat témata životního prostředí na okraji je v době této geopolitické a sociální nestability chyba, a to nejen proto, že jsme v kritické chvíli boje o zvládnutí klimatické změny. Ekologická degradace a ohrožení přírodních zdrojů podrývá naší schopnost čelit jedněm z největších globálních výzev, co známe.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/C43F1Qn/cs;