84ef1d0446f86f500e1edc01_ms7699c.jpg5fee810246f86f68045d7201

Tržní energie, nebo energetické řízení?

MADRID – V listopadu zveřejní Mezinárodní energetická agentura (IEA) svou výroční zprávu, mezinárodně určující Světový energetický výhled, který potvrdí, že v otázce omezení globálního oteplování nestojíme na správné cestě. Přetrvá-li současný trend v oblasti výroby energie, bude průměrná teplota na zeměkouli v roce 2100 o více než 2°C vyšší, než byla v roce 1990, což nezvratně poškodí planetu a podmínky pro lidský život.

Pozornost světa téměř zcela pohlcují jiné, bezprostřednější krize, což vlády i občany odvádí od energetických problémů, které jsou stále před námi. Ve Spojených státech se na federální úrovni žádná energetická debata už dlouho nevede; Evropská unie se nachází v centru finančního hurikánu a rozvíjející se země si chtějí udržet rychlý hospodářský růst, aby pozvedly miliony lidí z chudoby. Příští jednání Rámcové úmluvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC), které se uskuteční koncem listopadu v jihoafrickém Durbanu, zůstává v tomto kontextu zcela bez povšimnutí.

Energie však má pro lidstvo zásadní význam, a to nejen kvůli potenciálně negativním externalitám, ale i kvůli hospodářskému významu: západní země utrácejí za energii 8-10% svého HDP a rozvojové země vynakládají na energii dvakrát nebo i třikrát více. Z toho důvodu potřebujeme systém, který bude energii řídit.

https://prosyn.org/HcnZTFjcs