6

Budování BRICS

MANCHESTER – Letos je tomu 15 let, co jsem zavedl termín „BRICs“ coby společné označení velkých rozvíjejících se ekonomik: Brazílie, Ruska, Indie a Číny (v roce 2010 k nim přibyla Jihoafrická republika). Moje krátké působení v britské vládě nedávno dospělo k závěru, když se nám podařilo završit nezávislé posuzování antimikrobiální rezistence (AMR), v jehož čele jsem stál. Když nyní přemýšlím, co budu dělat dál, nemohu se nevrátit ke zmíněnému výročí. Naplnily ony velké a slibné rozvíjející se ekonomiky očekávání?

Možná nejjednodušší způsob, jak na tuto otázku odpovědět, souvisí s mou prací na posuzování AMR, jež v roce 2014 zahájil tehdejší britský premiér David Cameron. Jednadvacátého září jsme v této oblasti dosáhli velkého vítězství: dohody na vysoké úrovni v Organizaci spojených národů.

Po dosažení dohody mi jeden německý televizní štáb, který čas od času sledoval, jak můj tým a já pracujeme na rozšíření povědomí o AMR, položil otázku, zda je tento výsledek důležitější než koncept BRIC. A aniž čekali na odpověď, rovnou prohlásili, že evidentně ano. A měli pravdu: žádná ekonomika, rozvíjející se ani jiná, nemůže doufat, že bude úspěšná, pokud ji zamořuje tak závažná a nekontrolovatelná zdravotní hrozba, jako je AMR.

Celý příběh však má i další aspekt: BRICS jsou pro boj proti AMR stejně důležité, jako je boj proti AMR důležitý pro BRICS. Například Jihoafrická republika byla na nedávném summitu skupiny G-20 v čínském Chang-čou klíčovým podporovatelem Velké Británie v diskusích o AMR a bez její podpory by se tato otázka možná nedostala do závěrečného komuniké.