Schvalte zákaz jaderných zkoušek

STOCKHOLM/MÉXICO – Indonéský parlament právě udělal historický krok, který naší planetě přináší více bezpečí před hrozbou jaderných zbraní. Rozhodnutí Indonésie ratifikovat Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) má obrovský význam. Pro zbývajících osm států jde o jedinečnou příležitost CTBT schválit, čímž by nabyla právní účinnosti.

Během pěti desetiletí po druhé světové válce planetou otřásl jaderný test a ozářil ji v průměru jednou za každých devět dní. Tato éra skončila v roce 1996, když Valné shromáždění Organizace spojených národů přijalo Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Aby však CTBT nabyla účinnosti, musí ji ratifikovat všech 44 států, jež vymezuje jako držitele jaderné technologie. Dokud tak neučiní, přízrak jaderných zkoušek nás bude děsit dál.

Je naléhavě nutné, aby CTBT co nejdříve nabyla v celém světě plné právní účinnosti. Naprostý zákaz jaderných explozí by brzdil modernizaci stávajících jaderných arzenálů a vývoj nových zbraní, takže by ukrajoval potenciál současných i eventuálních jaderně vyzbrojených států. CTBT posiluje jak nešíření jaderných zbraní, tak jaderné odzbrojování a je zásadní pro globální, regionální i národní bezpečnost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZkDHFjm/cs;