Jak ukončit tichou rusko-evropskou válku

Mezi vládami Ruska a Evropské unie je poslední dobou málo vzájemné důvěry. Na nedávné parlamentní i prezidentské volby v Rusku evropští politici pohlíželi skepticky. Diplomatické vztahy mezi Británií a Kremlem jsou na nejnižší úrovni už od doby, kdy byl roku 2006 v Londýně zavražděn kritik ruské vlády Alexandr Litveněnko – údajně rukou ruského agenta.

Taková nedůvěra představuje zjevné riziko pro obchod a investice mezi Ruskem a EU. Obchod Ruska s EU od ledna do srpna 2007 dosáhl 173,3 miliard dolarů čili 51,6% jeho obratu zahraničního obchodu. Víc než polovina ruského zboží se prodá v Evropě a dva z trojice jeho největších obchodních partnerů jsou evropské země: Německo s obratem ve výši 31,9 miliardy dolarů a Nizozemsko s 28,3 miliardy.

Obdobně platí, že evropské země tvoří 75% přímých investic do Ruska. První v žebříčku je Británie, která v první půli roku 2007 do Ruska nalila 15 miliard dolarů, navzdory tehdejší Litviněnkově kauze a odvetnému vyhoštění diplomatů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dj5Q4ue/cs;